ABC NEWS

Bernie Sanders joins the 2020 presidential race

Vermont Sen. Bernie Sanders announced Tuesday that he will seek the White House again in 2020.

Bernie Sanders announces 2020 presidential run

The Independent senator from Vermont, who conceded to Hillary Clinton in the 2016 election, sent a message to supporters announcing his campaign.

Someone hacked our parliament, and we don't know who | ABC News

The Prime Minister Scott Morrison has revealed all of the major political parties were targeted by a "sophisticated state actor" in a cyber-attack on ...

Possible motive revealed in Jussie Smollett alleged attack: Source

Two brothers had told police the actor was upset that a threatening letter did not get enough attention, a law enforcement source told ABC News.

New twist in Jussie Smollett case as police search for motive

A law enforcement source told ABC News the brothers arrested in the alleged attack on the "Empire" star told authorities Smollett staged it because he...

The latest development in the Jussie Smollett attack

According to two federal officials, the FBI and U.S. Postal Inspection Service are investigating whether Smollett played a role in sending a threateni...

Watch ABC News Live

This embedding tool is not for use by commercial parties. ABC News Homepage: http://abc.net.au/news Follow us on Twitter: http://twitter.com/abcnews L...

The Debrief: Wicked weather slams Northeast, American ISIS bride speaks out, Jusie Smolett latest

The latest headlines from around the world. SUBSCRIBE to ABC NEWS: https://www.youtube.com/ABCNews/ Watch More on http://abcnews.go.com/ LIKE ABC ...

Clirim Gjata interviste ne ABC News (20 Shkurt 2019)

Sekretari për çështjet ligjore në Partinë Demokratike, Çlirim Gjata, tha në ABC News se po përgatiten deklaratat në të cilat deputetët e PD-së do të d...

Oferta e Serbise per Kosoven, Vucic pro deklarates se Dacic | ABC News Albania

Serbia ka një ofertë zyrtare për Kosovën dhe ajo është përkufizimi i shqiptarëve dhe serbëve. Një deklaratë e ministrit të jashtëm serb ka ngritur ten...

Nis puna per monumentin e “Skenderbeut” | ABC News Albania

Skulptori Agim Rada ka nisur punën për realizimin e një statuje të heroit tonë kombëtar që do të vendoset në qendër të Budapestit, sipas një marrevesh...

Kryeministri Rama viziton Dispancerine e Tiranes | ABC News Albania

Klinika e specializuar për sëmundjet e mushkërive në Tiranë sot ofron 16 lloje analizash nga 3 që bëheshin deri tani. Kryeministri Edi Rama ishte në k...

Fier, si po transformohet qendra e qytetit | ABC News Albania

Fieri po ndryshon pamje. Qendra historike dhe arteriet e tij i janë nënshtruar një rehabilitimi total. Betonizimi i qëndrës zgajti më shume se 20 vjet...

Trump lashes out at former acting FBI director

Andrew McCabe told "60 Minutes" that after James Comey was fired, Deputy Attorney General Rod Rosenstein raised the possibility of invoking the 25th ....

SPECIAL REPORT: President Trump to declare national emergency | ABC News

President Trump said he will sign the government funding bill to keep the government open as well as declaring a national emergency. SUBSCRIBE to ABC ...

Masat e policise per protesten, blindohet Kuvendi | ABC News Albania

Rreth 1500 forca policie do të angazhohen nesër gjate protestes se paralajmeruar nga opozita prane parlamentit. Qarkullimi i automjeteve në Rrugën “Ge...

Jussie Smollett FULL Interview on alleged attack | ABC News Exclusive

"Empire" star breaks his silence in an exclusive interview with ABC News' Robin Roberts. READ MORE: https://abcn.ws/2GIT6w5 'Empire' star Jussie Smoll...

Soreca takohet me Bashen | ABC News Albania

Ndërkombëtarët vijojnë takimet me drejtuesit e opozitës për të sqaruar qëndrimin e tyre kundër dorëzimit të mandateve nga deputetët e këtyre forcave p...

Atentati ne Vlore, “Çipuri” u shtri poshte sediljes | ABC News Albania

Shënjestra e atentatit të së dieles tek Uji i Ftohtë në Vlorë, i njohur me nofkën “Çipuri” shpëtoi nga vdekja, pasi u shtri poshtë sediljes së makinës...

Djegia e mandateve, cfare ndodh me pas? | ABC News Albania

Po si realizohet e çfarë ndodh nëse një parti apo koalicion politik vendos djegien e mandateve? Kushtetuta dhe Kodi zgjedhor e kanë parashikuar në mën...

Popullsia shqiptare drejt plakjes | ABC News Albania

Popullsia shqiptare po shkon drejt plakjes. Sipas të dhënave më të fundit të Institutit të Statistikave është rritur numri i personave mbi 60 vjeç, nd...

Australian rock art discovered to be the bored graffiti of US whalers | ABC News

Archaeologists working on islands along Australia's remote north-west coast discover 160-year old engravings left by American whaling crews in the 184...

Djegia e mandateve, Manja: Deshtuan te pengojne reformen ne drejtesi | ABC News Albania

Opozita ka vendosur të djegë mandatet, por për kryetarin e komisionit të ligjeve, Ulsi Manja, qëllimi i vërtetë i këtij qëndrimi është pengimi i refor...

Soreca takohet me Bashën | ABC News Albania

Ndërkombëtarët vijojnë t'i kërkojnë opozitës të tërhiqet nga vendimi për dorëzimin e mandateve të deputetëve. Ambasadorja e Gjermanisë në Tiranë, Susa...